Karton lity

Druk Opakowań stanowi nierozłączny element wielu branż..

Wśród najczęściej wykorzystywanych surowców do ich tworzenia, znajduje się karton lity. Materiał ten jest jednak zróżnicowany pod kilkoma względami, dlatego też możemy mówić o co najmniej trzech jego odmianach. Niemniej, decydującym czynnikiem różniącym je, jest wykończenie spodu. Odmiany kartonu litego mogą się od siebie różnić m.in. jego kolorem, stopniem sztywności czy też jakością górnej powlekanej strony. W związku z tym podział na poszczególne rodzaje wygląda następująco:

Karton lity GC1 – do druku opakowań uznawany jest za surowiec klasy premium. Dedykowany wszystkim gałęziom przemysłu, które cenią sobie najwyższą jakość produktów. Znajduje zastosowanie m.in. w branży farmaceutycznej czy też kosmetycznej. Odmiana ta charakteryzuje się dwukrotnym lub nawet trzykrotnym powleczeniem górnej strony, a także niepowleczeniem strony wewnętrznej, która jest w kolorze białym. Ponadto opisywany typ ma podniesiony poziom sztywności. Wśród najczęściej wykorzystywanych typów GC1 przez nas jest Arktika 300 g, która występuje również w gramaturze 250 g i 350 g.

Karton Arktika

Karton lity GC2 – surowiec o nieco mniejszej estetyce niż GC1. Nadaje się do produkcji opakowań o umiarkowanych walorach wizualnych. Charakteryzuje się większym poziomem sztywności niż wariant GC1, co czyni go również znacznie wytrzymalszym. Wykończenie spodu występuje w kolorze kremowym. Opisywana odmiana znakomicie nadaje się do tworzenia opakowań w branży farmaceutycznej, kosmetycznej, display oraz spożywczej. Gramatura GC2 jest identyczna, jak w GC1

Karton Alaska Plus

Karton lity GD – najgorszy pod względem jakości z wymienionych trzech typów. Jest to odmiana makulaturowa, co oznacza, że jej wierzchnia warstwa zamiast białej barwy ma odcień wpadający w szarość. Ponadto surowiec posiada najmniejszą sztywność ze wszystkich odmian i nie powinien być przeznaczony do tworzenia opakowań premium, jeśli wymagana jest doskonała jakość oraz wysokie walory estetyczne. GD występuje w wielu gramaturach od 180 g do 400 g, a jego największym atutem jest cena.

Karton GD2