Rodzaje Opraw Katalogów

Nie ważne czy katalog jest formatu A5 czy A4, czy książka jest przysłowiowa gruba czy cienka, wszystkie je łączy wspólna cecha – Oprawa.. Jakie mamy formy Oprawy i czym się wyróżniają ? Poniżej wszystkie te, które wykonuje drukarnia Kraków – Papillon

Formy oprawy publikacji książkowych to:

Oprawa Zeszytowa: chyba znana każdemu z lat młodości. Każdy z nas jako uczeń, posiadał zeszyt w szkole. Praktycznie większość z nich była łączona metalowymi zszywkami, czyli oprawą zeszytową – potocznie zwaną drutem. Jest to praktycznie rzecz biorąca najtańsza forma oprawy w świecie poligrafii. Możemy ja zastosować do broszur w formacie od A6 do A4. Zalecana ilość stron to od 8 do 80 stron. Oczywiście trzeba pamiętać że przy wartościach granicznych w tym przypadku 80 stron, zalecamy niską gramaturę taką jak 65-70g.

Oprawa Hotmelt: to najpopularniejsza po oprawie zeszytowej, forma oprawy katalogów lub książek. Z prostego względu… jest najtańsza i najszybsza w produkcji. Pozwala łączyć ze sobą ilość stron od 60 do 200. Grzbiet naszej publikacji jest prosty. Przy większej ilości stron zaleca się dodatkową opcję, taką jak wzmocnienie publikacji nićmi lub zastosowanie innego kleju, bardziej wytrzymałego i bardziej elastycznego , kleju PUR.

Oprawa Pur: myślę że nie ma większego sensu powielać wcześniejszy akapit. Oprawa Klejem Pur to praktycznie ten sam zabieg co klejem Hotmelt. Jak napisałem powyżej różnica tkwi jedynie w wytrzymałości kleju i jego elastyczności. Kleju PUR śmiało można używać do publikacji które są notorycznie i mocno przeglądane takimi jak podręczniki szkolne. Książka czy publikacja sklejona klejem PUR będzie trwała i elastyczna.

Oprawa Szyto-klejona: Gdy nasza publikacja jest naprawdę obfita w ilość stron, wtedy możemy rozważyć czy wzmocnić naszą publikacje nićmi. Otóż nici stosuje się do wolumenów grubszych niż 100 stron aby po pierwsze wzmocnić wytrzymałość książki a po drugie także nadać jej nieco ekskluzywności.. Naturalną kwestią drugoplanową jest fakt iż ta forma oprawy nie należy do najtańszych. Gdy przyjrzymy się zdjęciu poniżej, możemy zauważyć że kartki przylegające do grzbietu są zszyte w bloki.

Oprawa Spiralowana: Zdarzyło nam się, iż klienci pytali o formę oprawy która zapobiega zamykaniu się publikacji. Są sytuacje gdzie wymagamy od książki czy folderu aby swobodnie leżał nie zamykając się samoistnie z powodu kleju. Na taki problem mamy jedno remedium. Oprawa Spiralowana sprawdzi się tutaj idealnie. Dzięki łączeniu kartek za pomocą metalowej spirali, kartki po otwarciu mogą leżeć swobodnie a publikacja nie zamyka się samoistnie. Dzięki dużej gamej wielkości spirali możemy łączyć publikacje nawet do kilkuset stron. A dla wymagających mamy wiele różnych kolorów spirali do wyboru.

Oprawa Twarda Szyto-klejona: Dla książek tych z najwyższej półki możemy zaproponować oprawę Twardą szyto-klejoną. To książki kategorii premium gdzie nie ma kompromisów. Okładka składa się z tektury litej , najczęściej stosowana grubość to 2,5mm. Tekturę litą oklejamy z zewnętrznej strony tzw. oklejką. Oklejkę zadrukowujemy a także uszlachetniamy aby nasz wolumen był wyjątkowy. Od wewnętrznej strony wyklejamy okładkę papierem offsetowym o gramaturze 120g. Oczywiście książka posiada blok szyto-klejony aby całość była solidna i wytrzymała.